Ne zsarolj!

Ismerek egy frfit, gy hvjk Ott. Van neki hza, telke, „fizets” llsa, s ami a legfontosabb: egszsges kt szp gyereke. Ott mgis boldogtalan. Tz ve keserti az lett az az asszony, aki, – Ott szentl hiszi – legjobban szereti t a vilgon. Pedig Ottt legfeljebb csak zsaroljk.
A meggyzs tn legaljasabb mdszervel: rzelmileg zsaroljk. Tegyk a szvnkre a keznket: a mdszert – rtalmatlan, vagy legalbbis annak ltsz dolgokban is – mindannyian hasznljuk. Az rzelmi zsarols alapkplete egyszer (vesse be br bart, bartn, frj, felesg, szl vagy gyerek). Szerettnket tbb-kevsb aljas mdszerekkel rvesszk, hogy a szndkunk szerint (s a sajt szndkaival ellenttesen) cselekedjen, behdoljon neknk. Hogy mik ezek a tbb-kevsb aljas mdszerek? Ahny hz, annyi szoks ugyebr. A zsarols akkor lehet eredmnyes, ha a zsarol tudja, mi a partner gyenge pontja. Hogy ha pldul irtzik a veszekedstl, a csatazaj, a haragszomrd s „nemszlokhozzd” megszntetse rdekben: a „bkessg kedvrt” sok mindenre hajland. Ha tl ragaszkod, s nincs elg nbizalma akkor elhagyssal (burkoltan vagy direkt) fenyegethet. s szinte nincs csald, ahol sose hangzott volna el, az „n bezzeg/te bezzeg nem” kezdet provokatv, bntudatcsihol alapmondat.
Mi lenne velem nlkled?
s aki „szeretetbl” sznalmas bbfigurv idomtotta Ottt szintn tvoli rokonom. Pedig jl emlkszem mg azokra az idkre, amikor Ott nem volt ilyen tesze-tosza, bizonytalan – s szomor, amikor mg nem zsaroltk. Krisztina ( az asszony) tizennyolc se volt mg, amikor cska kis htizskjval (benne egy vlts ruha) megjelent Ott laksn. Egy hete mutatta be ket egymsnak valaki egy mulats jszakn. Ott nem gondolta, hogy lesz folytatsa a romncnak, de elkpedni se volt ideje a lny felbukkansn, mert ahogy a fi ajtt nyitott, srni kezdett. Nem zokogott, nem hppgtt (a ni hisztit anyai grl ordtva zokogsnak s duzzogva hppgsnek ismerte Ott) hanem csak llt csendesen, s tgra nylt szrke szembl peregtek a knnyek. Ott csak nzte dermedten, s hirtelen tfutott rajta, brmit megtenne, hogy ezt a szp, szomor lnyt megvigasztalja. Ott tz ve kzd a knnyek ellen. Hasztalan, de ezt nem ltja be taln soha. Persze voltak jobb idk, mosolygs napok, de aztn mindig jttek a bajok. Mert Krisztina „zrs” n (Ott a peches szt hasznln). Az a tpus, akit mindig mindenki (szl, testvr, munkaad, bart, ismers s ismeretlen) kihasznl, tver, megtipor – s ezt Ott, a szp szrke szemeknek, no meg a knnyeknek tz ve el is hiszi. Ahogy azt is, hogy jl megvannak k magukban, nincs szksgk senki msra. Ott eleinte eljrt. Ltogatta a rokonokat, a bartokat. Krisztina maradt, mert gy vlte, nem kedveli t a trsasg, de ht istenem, mirt is kedvelnnek egy ilyen hallgatag, rva, szerencstlen teremtst, mint amilyen . Szval egy ideig ment az Ott, de csak ltta maga eltt egyre a szp, szomor, hazavr szemeket, gyhogy sietett mindig (ha korn jtt, plne ha el se ment, ragyogtak azok a szemek!), aztn maradt otthon minden este. Ptyolgatni, szeretgetni, vidtgatni az kis felesgt, aki csak akkor boldog e sanyar letben, akkor nem tr r rnknt a hallnak vgya, ha , Ott a kezt szorongatja. Krisztina a szegny, vdtelen naiva szerepkrbe bjt vrbeli, gtlstalan stratga. Tudja, hogyan tarthatja meg Ottt. Tudja, ha idvel elfogy a szerelem, a felelssgrzet, a ktelessgtudat mindennl ersebb Ottban. Marad, ha belepusztul is. Marad a gyerekek miatt is. (Krisztina ugyanis dupln bebiztostotta magt.)
A zsarol alaptpusai · Az agresszor: tmad, vdaskodik, minst, fenyegetzik. Ellentmondst nem tr. („Ha te nem…, akkor fel is t, le is t!”) Kedvenc mfaja a legjobb vdekezs a tmads. („Ha te nem lennl ilyen, n se lennk olyan!”) · A nma duzzog: nem szavakkal zsarol, csak nz, szomoran, srtetten, megalzotton. Bntudatra szmt. Elszalad, hallgat nagyokat, esetleg el is tnik egy idre. · „Fles csacsi”: alapmondata a „Mit szmtok n!?”. („Te csak menj nyugodtan, addig n itt elleszek, unatkozni fogok, s szomorkodni, de te azzal ne trdj, drgm.”) · A mrtr: aki kptelen aludni, ha nincs otthon az ura/gyereke. Akinek megfjdul a feje a vittl. Aki nem rzi nnek magt, mert nem bkol neki soha a frje. Aki belebetegszik a sok hzimunkba, mert nincs segtsge. · Az npusztt: a mrtr slyosabb formban. nveszlyess vlik (legalbbis ezzel fenyegetzik), ha nem gy alakulnak a dolgok, ahogy szeretn. („Ha elhagysz, meghalok.”) | | |